reklama

Ako sa "pravda" mení cez interpretácie a prečo je dôležité skúmať primárne zdroje

Na Facebooku som uvidel link na jeden článok z Denníka N. Okrem fantastického nadpisu ma v ňom zaujala aj informácia, ktorá mi pripadala nezmyselná. Overením pôvodného zdroja som teda zistil, že autor článku v Denníku N fabuluje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Samotný článok na Denníku N sa venuje cigaretám, a v prvom rade tomu, že cigaretové filtre sú v zásade absolútne neefektívne. Chcem na začiatku svojho blogu povedať, že nemám v pláne nijako ospravedlňovať fajčenie. V blogu iba poukazujem na to, ako si autor článku na Denníku N (ne)spravil svoju prácu.

Konkrétna informácia, ktorá ma zaujala bola, že "pH [filtra] je špeciálne upravené tak, aby sčernel a vyvolal dojem, že niečo zachytil". Človeku, ktorý si pozrel video, kde vývevou cez fľašu "fajčia" cigarety, pripadne videl aj iný než bežný cigaretový filter, sa táto informácia zdá smiešna. Vie totiž, že filter celkom určite zachytáva aspoň časť dechtu, ktorý vzniká spaľovaním cigariet. Autorovi článku na Denníku N to tak nepripadalo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ku cti autora článku slúži, že zdroj tejto informácie zverejnil. Konkrétne ju prebral z bezplatnej novinovej stránky Quartz, ktorá umožňuje filtrovať správy podľa danej témy. Quartz sám seba opisuje ako novinový portál, ktorý prináša inteligentnú a kreatívnu žurnalistiku. Medzi hodnoty stránky patrí intelektuálna poctivosť. Preto sa až tak nečudujem, že autor z Denníka N bezvýhradne portálu dôveruje. 

Avšak dôvera a interpretácia sú dve rôzne veci. Preto je nutné povedať, že informáciu z portálu Quartz si autor z Denníka N vyložil po svojom. Zatiaľčo originálny článok na stránke Quartz korektne hovorí, že istý Claude Teague navrhol zmenu pH filtra, tak aby sčernal, autor článku na Denníku N tvrdí, že filter zčernáva lebo jeho pH je upravené..

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aby sme sa dostali k zdroju tejto informácie, treba ísť ďalej. Quartz uvádza, že chemik Claude Teague. mal vo svojej správe pre šéfov firmy R. J. Reynolds Tobacco Company napísať spomenuté odporúčanie. Quartz však neodkazuje na túto správu, ale len na článok v Tobacco Control, recenzovanom akademickom časopise.. V článku sa o Claude Teagueovi píše, ale znova je odkaz len na druhý zdroj. Konkrétne ide o knižku Cigaretové storočie od Allana Brandta, za ktorú bol nominovaný na Pulitzerovu Cenu v kategórii literatúra faktu. V tejto knihe sa doslovne píše, že Teague navrhol zmenu pH, aby sa zaručilo, že filter sčerná. Citácia na strane 245 však odkazuje na úplne iný článok Clauda Teagua, v ktorom píše o vývoji vo výskume rakoviny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nedalo mi to, a rozhodol som sa pátrať ďalej, aby som pôvodný zdroj našiel. Skutočne, odporúčanie Clauda Teaqua existuje. V jeho "odokrytí objavu" píše, že fajčiari prikladajú zmene farby filtra vysokú dôležitosť. Ak je filter po fajčení tmavší, fajčiari predpokladajú, že filter je i efektívny. Čím tmavší je filter, tým je filter považovaný za efektívnejší. Teague pripúšťa, že takéto laické pozorovanie má svoj prínos, aj keď je veľmi nepresné. Keďže však verejnosť považuje väčší stupeň stmavnutia za lepší, Teague navrhol pridávanie takých chemikálií do filtra, ktoré stmavnutie zosilňujú.

V správe sa však nepíše, či podobné opatrenie tabaková spoločnosť zaviedla, ani či sa opatrenie stalo v cigaretovom priemysle zaužívanou praxou. Ale najmä, nijakým spôsobom nespochybňuje to, čo ukazuje aj video s vývevou, teda, že cigarety samé osebe zčernávajú filter.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto tvrdenie v článku Denníka N, že "filter sčernie [...] preto, že jeho pH je špeciálne upravené tak, aby sčernel a vyvolal dojem, že niečo zachytil", je absolútny blud. Nie je založené na dôkladnej analýze zdrojov, ale na interpretácii istého článku, ktorý autor prebral z iného webového zdroja. Navyše, tá interpretácia bola chybná..

Na škole nás učili, že pre pravdivosť informácii je nutné, pokiaľ je to možné, overovať a citovať z primárnych zdrojov. Nájsť tento primárny zdroj mi dokopy zabralo asi 20 minút. Možno takáto prax nie je v žurnalistike pravidlom, aj keď o tom pochybujem. Alebo sa jednoducho autor článku týmto neriadil. Čo je smutné, najmä ak Denník N požaduje za svoje služby platby, pritom väčšina zdrojov, ktoré som v tomto článku citoval, sú verejne a bezplatne prístupné.

Ak si novinári nerobia svoju robotu dôsledne, nemôžu sa čudovať, že ľudia dávajú prednosť alternatívnym zdrojom, aj keď ich faktická presnosť je neraz nižšia. Dúfam preto, že tento blog privedie autora článku na Denníku N ale aj iných žurnalistov k tomu, aby si svoju prácu robili poctivo, a nemystifikovali zbytočne svojich čitateľov. 

Maroš Cuník

Maroš Cuník

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Pochádzam z Popradu, nejaký čas som prežil na rôznych miestach na západ, na sever i na východ od tohto mesta. Zaujímam sa primárne o politiku, medzinárodné vzťahy, históriu, a týchto témach sú i moje články. Pracujem ako úradník v štátnej správe. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaHudbaSúkromnéMédiá

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu