reklama

Tim Robbins a jeho problémy

Nasledovať názory ľudí, len preto, že sú verejne známi, je nerozumné. Fakt, že sa niekto stal slávnym, ešte neznamená, že je aj múdry. Podobný záver som vyviedol z rozhovoru denníka SME s americkým hercom Timom Robbinsom

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Nespochybňujem, že rozhovor s hercom môže byť zaujímavý. Avšak jeho politické názory nám nie nutne prinesú mnoho obohatenia. V rozhovore Tim okrem iného tvrdí, že deregulácia kontroly médií viedla k propagande, ktorá dopomohla k zvoleniu Donalda Trumpa prezidentom USA. Predtým bolo občianskou povinnosťou rozhlasových a televíznych reportérov oslovovať názorové spektrum. V extrémnom prípade teda obeť holkaustu i gestapáka. Dnes to tak nie je, a bohatí tak majú monopol na informovanie. 

Tim Robbins
Tim Robbins (zdroj: Zdroj: TASR/AP)

Aké šťastie, že nežijem v Amerike ale na Slovensku. Tu totiž nemáme len externý pluralizmus, tzn. rozdielné názory naprieč rôznymi mediálnymi plátkami, ako to je v Amerike po Raeganovej reforme. Máme aj interný pluralizmus, teda rozdielne názory v tom istom médiu. Dôkazom toho je, že SME mi umožnuje písať tento blog potom, čo oni sami zverejnili rozhovor s Timom Robbinsom. Herec, bohužiaľ, nezostal verný svojej rétorike. Netrval totiž na tom, že súčasťou jeho rozhovoru by mala byť aj osoba, ktorá by jeho názorom protirečila. To ale nevadí, pretože sme v 21. storočí, ani rádiá, ani televízie, ani noviny už našťastie nemajú monopol na informácie. Jednotlivci tak dokážu komunikovať aj prostredníctvom nových technológií. Neviem, či si to herec Tim Robbins všimol.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj keď to z jeho rozhovoru viac menej vyplýva, je treba najskôr jeho názory vyložiť v súvislosti s jeho predošlým verejným politickým angažovaním. V roku 2000 podporoval nezávislého kandidáta Ralpha Nadera. Ten sľuboval socialisticko-pokrokové návrhy ako dostupné bývanie, minimálna mzda na úrovni životného minima, výuku zadarmo. V roku 2008 v demokratických primárkach podporoval Johna Edwardsa, ktorý zastával podobné názory ako Nader. Nakoniec, v roku 2016 sa angažoval v kampani Barryernieho Sandersa. O tomto predstaviteľovi "demokratického socializmu" snáď ani netreba hovoriť. O efektivite jednotlivých opatrení nech si prosím spraví názor každý jeden čitateľ. Tých starších nábádam dobre sa rozpamätať na čas pred rokom 1989. Tých mladších odporúčam rozmyslieť si, či Ficove sociálne balíčky mali žiadaný efekt.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V rozhovore herec hovorí aj o gerrymanderingu. Jedná sa o umelé menenie hraníc volebného okrsku tak, aby volebné výsledky uprednostnili vládnucu stranu. Nepopieram, že k takýmto zmenám dochádza. Zodpovedné sú však obidve strany, tak republikáni ako demokrati. Navyše, v demokratických krajinách so slobodnou súťažou je naivné vyhovárať sa na volebný systém. Ak by to tak malo byť, tak by sme videli neustále zastúpenie jednej strany v kongrese, u štátnych guvernérov, v štátnych kongresoch, atď. Tak to ale nie je. Výsledky volieb síce sú ovplyvnené volebným systémom. Avšak nazdávať sa, že pri zmene volebného systému by strany nezmenili svoje stratégie, a neadaptovali by sa na nové podmienky je hlúpe. Preto argument, že dôvod pre prevahu republikánov na súčasnom politickom smerovaní Ameriky je gerrymandering, odmietam. Môže to byť jeden z pôsobiacich faktorov, ale určite nie hlavný a tobôž nie jediný dôvod.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Posledným hercovým politickým názorom prejaveným v rozhovore s denníkom SME bola otázka prístupu republikánov k jednotlivým problémom súčasnosti. Tvrdí, že republikáni síce majú väčšinu v kongrese, ale to nezodpovedá náladam Američanov. Doslovne hovorí: "Sme oveľa progresívnejší, väčšina ľudí myslí na životné prostredie, väčšina volá po lepších platoch, po lepšej starostlivosti o deti, po zdravotníckej reforme. Republikáni sa len všemožne snažili tomu zabrániť a väčšinu umlčať." Toto je podľa mňa najsilnejšie vyjadrenie v celom rozhovore, a zároveň najnebezpečnejšie. Herec Tim Robbins sa nás snaží presvedčiť o niečom, čo nie je pravda. Akoby ľuďom, ktorí inklinujú k republikánskym postojom, nezáležalo na životnom prostredí, akoby bojovali za zachovanie chudoby a chorôb, a chceli by, aby deti vychovávala ulica.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hypoteticky, predstavme si, že dostanem na aute defekt. Herec Tim Robbins mi navrhne, aby sme auto rukami nadvihli a prstami odšrubovali koleso. Ak poviem: "nie, ten nápad je hlúpy", nie som predsa nutne proti opraveniu defektu. Iba mi jeho riešenie nepripadá rozumné. Republikáni iba nesúhlasia s navrhovaným riešením problémov. Ak niekto nesúhlasí s tým, ako demokrati, progresívci, či socialisti nazerajú na riešenie niektorých z lokálnych, či globálnych problémov, ešte neznamená, že problém nevidí, prípadne ho nechce riešiť. Iba sa môže nazdávať, že iné problémy sú prvoradé. Prípadne si môže myslieť, že navrhované riešenie neprinesie žiadaný výsledok.

Dávajme si preto pozor, na to, koho názory počúvame. Medzi osobnosťami v televízí, šoubiznise, politke nie su iba luméni. Ich názory môžu byť aj nebezpečné. Buďme vďační za technológiu akou je internet. Dovoľuje nám podobné názory rozpoznať. Hlavne nám ale dovoľuje s minimom úsilia na takéto názory odpovedať, a vyvracať ich.

Maroš Cuník

Maroš Cuník

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Pochádzam z Popradu, nejaký čas som prežil na rôznych miestach na západ, na sever i na východ od tohto mesta. Zaujímam sa primárne o politiku, medzinárodné vzťahy, históriu, a týchto témach sú i moje články. Pracujem ako úradník v štátnej správe. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaHudbaSúkromnéMédiá

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu